Najczęstsze błędy podczas budowy - czego szczególnie dopilnować? cz. 1
Najczęstsze błędy podczas budowy – czego szczególnie dopilnować? cz. 1
Budowa domu to duże wyzwanie inwestycyjne i techniczne. Każdy etap ma ogromne znaczenie i zaniedbanie niektórych robót na samym wstępie może mieć przykre konsekwencje w przyszłości – od finansowych po konstrukcyjne. Jakie błędy na budowie zdarzają się najczęściej?
Roboty budowlane powierzamy zazwyczaj ekipie fachowców, ale zawsze warto wiedzieć na czym polegają poszczególne jej etapy. Dzięki temu, w razie konieczności będziemy mogli odpowiednio wcześnie zareagować lub lepiej dopilnować solidnie wykonanej pracy. Na co szczególnie zwracać uwagę?
Zanim rozpoczniemy budowę
- Błędy zdarzają się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Jednym z nich jest zakup projektu bez analizy planu zagospodarowania przestrzennego. W efekcie może się później okazać, że na danej działce nie można wybudować zaprojektowanego domu i dokonać zmian u architekta lub kupić zupełnie nowy projekt.
- Bardzo istotny jest również wybór wykwalifikowanego i zaufanego kierownika budowy. Osoba nieposiadająca wystarczającej wiedzy lub doświadczenia może doprowadzić do wielu błędów lub niedopatrzeń skutkujących błędami konstrukcyjnymi albo podejmować decyzje bez wcześniejszego uzgodnienia ich z inwestorem.
Stan zerowy
- Na etapie fundamentów częstym błędem jest wykonanie zbyt głębokich wykopów i rozpoczęcie prac bez usunięcia humusu. Obydwa niedociągnięcia mogą skutkować nierównomiernym osiadaniem budynku.
- Błąd, który może dużo kosztować inwestora to rezygnacja z położenia izolacji przeciwwilgociowej na fundamentach. Niestety skutki mogą być bardzo poważne – zawilgocenie fundamentów i ścian fundamentowych lub korozja elementów konstrukcyjnych.
- Często zdarza się złe wyprowadzenie pionu i poziomu, co prowadzi do budowy krzywych ścian. Ten błąd może skutkować późniejszymi problemami w osadzaniu stolarki okiennej oraz drzwiowej.
Warto wiedzieć, że błędy popełniane na etapie zerowym najmocniej odbiją się echem w przyszłości. Inwestor będzie musiał ponieść znaczne koszty naprawy, o ile ta w ogóle będzie możliwa – niektóre usterki są nieodwracalne. Nie opłaca się więc oszczędzać podczas podejmowania kluczowych i nieodwracalnych decyzji na etapie projektowym oraz wykonawczym. Współpraca z biurem projektowym Thermoprojekt oraz posiadającym odpowiednie uprawnienia branżowe i doświadczenie Jackiem Winogrodzkim zapewni Państwu bezpieczeństwo oraz pełną kontrolę na etapie projektowania oraz nadzoru nad wykonaniem domu.