Co zrobić z gotowym projektem domu? cz. 1
Poszukując wymarzonego domu najczęściej przeglądamy gotowe projekty. To duże ułatwienie dla osób, które nie mają swojej wizji domu lub wolą wybrać bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Jednak zakup takiego projektu to dopiero początek drogi do rozpoczęcia budowy. Przede wszystkim czeka nas adaptacja projektu budowlanego i szereg formalności.
Warto wiedzieć, że prawie każdy gotowy projekt domu wymaga adaptacji do działki, na której ma zostać wybudowany. Adaptacja to jeden z elementów ubiegania się o pozwolenie na budowę, dlatego dokonać jej może architekt z uprawnieniami.
Adaptacja projektu budowlanego
Czym jest adaptacja? To dostosowanie gotowego projektu budowlanego do lokalnych warunków na danym terenie oraz do potrzeb inwestora. Często okazuje się zakupiony projekt nie współgra z działką, dlatego trzeba zagospodarować teren i przystosować budynek do wielkości działki, przyłączy instalacyjnych, drogi dojazdowej, itp. Dodatkowo adaptacji podlega przystosowanie projektu do wymogów prawa budowlanego, lokalnych warunków klimatycznych i geologicznych, a także przeprowadzenie formalności związanych z przygotowaniem wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenia budowy. Gotowy projekt domu może też nie spełniać wszystkich oczekiwań inwestora i wymagać będzie mniejszych lub większych zmian. Adaptacja projektu budowlanego musi zostać wyrysowana na formalnym dokumencie i zajmuje się nią profesjonalne biuro projektowe. Zazwyczaj cały proces trwa około miesiąca. Koszt adaptacji jest uzależniony głównie od liczby zmian wprowadzanych do projektu.
Jakie biuro projektowe może podjąć się adaptacji?
Adaptacja projektu budowlanego musi być przeprowadzona przez inżyniera budowlanego lub architekta z uprawnieniami do projektowania z aktualnym zaświadczeniem o przynależności do Izby Architektów lub Inżynierów Budownictwa. Warto jednak wybrać architekta, który zna lokalne warunki zagospodarowania terenu, z którym można się spotkać i omówić wszystkie zmiany. Projektant zajmujący się adaptacją ponosi odpowiedzialność za wszystkie zmiany oraz ich poprawność, a także zgodność z obowiązującymi przepisami budowlanymi, dlatego najlepiej wybrać biuro projektowe z doświadczeniem oraz renomą. Trzeba również pamiętać, że adaptacji podlegają rozdziały projektu typowego dotyczące instalacji. W każdym adoptowanym projekcie trzeba dostosować wewnętrzne instalacje wody, kanalizacji ogrzewania i kotłowni oraz gazu.
Na podstawie powyższych informacji można łatwo zauważyć, że adaptacja projektu budowlanego to zadanie przeznaczone dla profesjonalistów, którzy się w tym specjalizują. Pracownia projektowa Thermoprojekt nie tylko dokonuje adaptacji gotowych projektów, ale również doradza jak poradzić sobie z resztą dokumentów, pozwoleń i formalności. Nasi doświadczeni pracownicy sprostają zadaniom nawet najbardziej wymagających projektów.