Najczęstsze błędy podczas budowy - czego szczególnie dopilnować? cz. 1

Najczęstsze błędy podczas budowy – czego szczególnie dopilnować? cz. 1

Budowa domu to duże wyzwanie inwestycyjne i techniczne. Każdy etap ma ogromne znaczenie i zaniedbanie niektórych robót na samym wstępie może mieć przykre konsekwencje w przyszłości – od finansowych po konstrukcyjne. Jakie błędy na budowie zdarzają się najczęściej?

 Roboty budowlane powierzamy zazwyczaj ekipie fachowców, ale zawsze warto wiedzieć na czym polegają poszczególne jej etapy. Dzięki temu, w razie konieczności będziemy mogli odpowiednio wcześnie zareagować lub lepiej dopilnować solidnie wykonanej pracy. Na co szczególnie zwracać uwagę?

Zanim rozpoczniemy budowę

  1. Błędy zdarzają się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Jednym z nich jest zakup projektu bez analizy planu zagospodarowania przestrzennego. W efekcie może się później okazać, że na danej działce nie można wybudować zaprojektowanego domu i dokonać zmian u architekta lub kupić zupełnie nowy projekt.
  2. Bardzo istotny jest również wybór wykwalifikowanego i zaufanego kierownika budowy. Osoba nieposiadająca wystarczającej wiedzy lub doświadczenia może doprowadzić do wielu błędów lub niedopatrzeń skutkujących błędami konstrukcyjnymi albo podejmować decyzje bez wcześniejszego uzgodnienia ich z inwestorem.

Stan zerowy

  1. Na etapie fundamentów częstym błędem jest wykonanie zbyt głębokich wykopów i rozpoczęcie prac bez usunięcia humusu. Obydwa niedociągnięcia mogą skutkować nierównomiernym osiadaniem budynku.
  2. Błąd, który może dużo kosztować inwestora to rezygnacja z położenia izolacji przeciwwilgociowej na fundamentach. Niestety skutki mogą być bardzo poważne – zawilgocenie fundamentów i ścian fundamentowych lub korozja elementów konstrukcyjnych.
  3. Często zdarza się złe wyprowadzenie pionu i poziomu, co prowadzi do budowy krzywych ścian. Ten błąd może skutkować późniejszymi problemami w osadzaniu stolarki okiennej oraz drzwiowej.

Warto wiedzieć, że błędy popełniane na etapie zerowym najmocniej odbiją się echem w przyszłości. Inwestor będzie musiał ponieść znaczne koszty naprawy, o ile ta w ogóle będzie możliwa – niektóre usterki są nieodwracalne. Nie opłaca się więc oszczędzać podczas podejmowania kluczowych i nieodwracalnych decyzji na etapie projektowym oraz wykonawczym. Współpraca z biurem projektowym Thermoprojekt oraz posiadającym odpowiednie uprawnienia branżowe i doświadczenie Jackiem Winogrodzkim zapewni Państwu bezpieczeństwo oraz pełną kontrolę na etapie projektowania oraz nadzoru nad wykonaniem domu.